Pokud se chystáte prodat byt zatížený hypotékou, tak máte tyto tři možnosti:

 

  1. Splacení hypotečního úvěru před fixací

Jednou z možností je uhrazení hypotéky z kupní ceny ještě před fixací. Banka po vás sice bude chtít poplatek za předčasné splacení, ale budete mít vše vyřešené před prodejem. Peníze kupujícího tedy zůstanou na notářském či advokátském účtu, z toho se umoří hypotéka a zbytek se případně předá prodávajícímu po přepsání majitele v katastru. Banka po umoření hypotéky zruší zástavní právo.

Kupující může uhradit hypotéku z vlastních zdrojů nebo další hypotékou. Banky akceptují další hypotéky, protože by tak přišly o peníze (jiná banka by to klientovi umožnila). Jejich zástavní právo je tak na řadě až po zástavním právu první banky.

Tip: Prodejte svůj dům nejpozději 4-6 měsíců před fixací. Můžete se tak vyhnout poplatkům za předčasné splacení.

Některé novější hypotéky mohou mít v podmínkách přímo zákaz prodeje nemovitosti. Zde je potřeba souhlas banky. U tohoto typu prodeje je opět doporučena pomoc advokáta, který vám zajistí bezproblémový prodej.

 

  1. Splacení hypotečního úvěru po fixaci

Zde musíte počítat s vysokým poplatkem za předčasné umoření.

Tip: Přesvědčte kupujícího, aby si sjednal hypotéku u stejné banky. Banka vám potom může poplatek prominout.

 

  1. Kupující převezme hypotéku

Prodat byt můžete také tak, že kupující převezme hypotéku. Je to asi nejjednodušší řešení. Výhodou je úspora nákladů na zrušení staré hypotéky a zřízení nové. V dnešní době je to ovšem ojedinělé, protože jsou lepší podmínky hypoték. Ale je možné, že to začne být aktuální s rostoucími úroky. S dlouhým fixačním obdobím by to mohlo být pro kupujícího zajímavé.