Jak postupovat při prodeji?

 1. Průzkum trhu

Nejprve musíte určit kupní cenu bytu. Proto existuje více způsobů. Můžete sami určit hodnotu podle ostatních nemovitostí a dalších faktorů (lokalita, služby, …), využít cenových map, zaplatit si odhad nebo využít služeb realitních kanceláří, které bývají bezplatné.

 1. Poutavý inzerát

Velice záleží na prezentaci bytu. Kvalitní a světlá fotografie může zajistit velice výhodný a rychlý prodej. Hrajte si s prostorem, světlem a vybavením. Této službě se říká také homestaging. Což je tedy stylizace a vizuální příprava nemovitosti na profesionální fotografii. Zajímavou variantou může být i video prohlídka nebo vizualizace půdorysu bytu.

Na následujících fotografiích můžete sami posoudit, jak světlá fotografie oživí interiér.

Jak prodat byt? Světlé barvy fotografii rozzáří
Špatně osvětlený interiér

Také je důležitý prostor. První fotografie je focena z části bytu, která zachycuje většinu prostoru a tím byt zvětšuje. Na druhé fotografii je podobný prostor, ale většinu z něj zabírá jídelní stůl a první byt tedy může působit prostorněji, když to tak nemusí být.

Využití prostoru - úhel fotografie
Spatné využití prostoru - tipy jak prodat byt

Zjistěte si také, zda byt nemusíte označovat energetickým štítkem. PENB nebo-li průkaz energetické náročnosti budovy označuje na stupnici písmen A-G spotřebu budovy. Novela zákona č. 406/2000 Sb. říká, že povinnost vzniká při prodeji bytu či kanceláře od 1. 1. 2013. Prodávající musí předložit energetický štítek kupujícímu nejpozději při podpisu kupní smlouvy. Cena štítu se pohybuje v rozmezí 3 500 – 12 000 Kč za bytový dům.

Průkaz lze nahradit: Vyúčtováním za energie za poslední 3 roky, které musí obsahovat dodávku elektřiny, tepelné energie a plynu.

A jakmile se Vám ozvou zájemci, tak už stačí udělat prohlídku a jednoho si vybrat.

 1. Rezervační smlouva

Doporučujeme se zájemcem sepsat rezervační smlouvu, která vás ochrání před tím, kdyby si to zájemce rozmyslel. Stanovíte si zde po předchozí domluvě částku, která by vám částečně kompenzovala ušlý zisk.

 1. Sepsání smluv
 • Kupní smlouva se všemi náležitostmi
 • Návrh na změnu vlastnictví nemovitosti v katastru nemovitostí – až zde dochází k převodu vlastnictví
 • K návrhu připojit listinu osvědčující důvod vkladu (změna v katastru)

Součástí kupní smlouvy by mělo být, kdo návrh na změnu v katastru podá. Po schválení katastrálního úřadu, jsou smlouvy platné od data podání návrhu.

Nemáte-li zkušenost se sepsáním kupní smlouvy, doporučujeme kontaktovat odborníka. Někdy je lepší zaplatit za vypracování smlouvy či zprostředkování než něco podcenit. Platí zde přísloví: „Co je psáno, to je dáno.“ Takže v případě chyby v kupní smlouvě, toho může kupující zneužít. Z toho důvodu si toto rozhodnutí pořádně rozmyslete nebo ho alespoň s někým konzultujte.

 1. Převod peněž

Nejlepší je, když kupující před podpisem kupní smlouvy uloží peníze u banky, advokáta či notáře a sepíšete dohodu o úschově (kupující, prodávající a třetí strana). Jakmile dojde k převodu vlastnictví, třetí strana odešle prodávajícímu okamžitě peníze. DOPORUČUJEME!

 1. Daň z nabytí nemovitých věcí

Prodávající je povinen tuto daň zaplatit do 3 měsíců od vkladu práva do katastru nemovitostí. Pokud není domluveno jinak. Můžete s kupujícím sepsat dohodu, kde tuto povinnost bere na sebe.

 

Tip: Na co nezapomenout po prodeji

 • Změna adresy pro zasílání pošty
 • Odhlásit pojištění bytu
 • Upravit pravidelné bankovní převody a platby SIPO